top of page

ZASILKI

bezrobotne, chorobowe, macierzynskie

"WW uitkering" czyli zasilek dla bezrobotnych......

Jezeli przepracowales w Holandii w ostatnich 36 tygodniach (liczac od pierwszego dnia bezrobotnego) lacznie 26 tygodni to prawdopodobnie mozesz ubiegac sie
o zasilek dla bezrobotnych.

Urzad Pracy (UWV) wyliczy Twoja srednia ilosc przepracowanych godzin z ostatniego pol roku, natomiast stawka godzinowa wyliczona bedzie na podstawie ostatnich 12 miesiecy. Musze tutaj dodac, ze jezeli nie pracowalismy cale 12 miesiecy to za te miesiace nasz przychod bedzie wykazany jako €0, co niestety obnizy nam kwote zasilku. 

Bedac na zasilku mamy zarowno prawa jak i obowiazki. Naszym prawem jest oczywiscie prawo do zasilku jezeli spelniamy warunki, mamy rowniez prawo do platnych wakacji, do chorobowego.
Podstawowe obowiazki to koniecznosc stawiania sie na wszystkie spotkania, koniecznosc zglaszania wszystkich zmian (adres, telefon, numer rachunku bankowego, itp), koniecznosc zglaszania podjecia pracy oraz mamy tez obowiazek (osoby, ktore ubiegaja sie o zasilek na nowych zasadach obowiazujacych od 01.07.2015) co miesiac wypisywac druk odnosnie przepracowanych godzin w danym miesiacu. Bez tego nie otrzymamy zasilku.  

 

"ZIEK uitkering" czyli zasilek chorobowy.....

Zasilek chorobowy moze byc wyplacany przez pracodawce albo przez Urzad Pracy (UWV).  

Mamy tutaj kilka sytuacji:

* jezeli jestesmy na zasilku dla bezrobotnych lub jezeli pracujemy przez biuro posrednictwa pracy i mamy tzw. umowy tygodniowe lub umowe "0" godzin to zasilke chorobowy wyplacac nam bedzie UWV.

* jezeli mamy umowe na czas okreslony, to do konca trwania tej umowy obowiazek placenia naszego chorobowego spoczywa na naszym pracodawcy. Pozniej pracodawca powinien zglosic nas do UWV jezeli dalej chorujemy.

* jezeli mamy umowe o prace na czas nieokreslony, to nasze chorobowe musi wyplacac pracodawca. Trwa to maksymalnie do 2 lat, pozniej musimy stawic sie na specjalna komisje, ktora zdecyduje czy dostaniemy rente inwalidzka.....

 

Ogolnie chorowac mozemy maksymalnie 2 lata. Pozniej musimy stanac na specjalna komisje lekarska gdzie lekarz orzecznik zadecyduje, czy dostaniemy rente czy wracamy do pracy.

Warto jeszcze dodac, ze niektorzy pracodawcy ubezpieczaja sie w specjalnych firmach ubezpieczeniowych na wypadek choroby pracownika i to oni moga nam wyplacac chorobowe.

 

UWAGA na tak modne ostatnio umowy odnosnie godzin" od...do". Jezeli mamy taka umowe np.: od 5 do 40 godzin pracy na tydzien a pracujemy 50 godzin tygodniowo to pracodawca ma prawo wyplacac nasze chorobowe  - jezeli pracujemy krocej niz 3 miesiace - bazujac na godzinach "od" zawartych w naszej umowie, w naszym przypadku 5 godzin. Dopiero po przepracowanych 3 miesiacach pracodawca ma obowaiazek wyliczyc nasze chorobowe opierajac sie na sredniej ilosci przepracowanuch godzin.

 

"WAZO" czyli zasilek macierzynski.... 
W Holandii zasilek macierzynski wynosi 3 miesiace lacznie przed i po rozwiazaniu.
Nie jest to jednak "sztywny" okres zasilku. Jezeli nasze rozwiazanie opoznia sie,
to zasilek ten w szczegolnych sytuacjach moze sie wydluzyc.

 

Z zasilku dla bezrobotnych i z zasilku macierzynskiego mozna przejsc na zasilek chorobowy ale pod pewnymi warunkami.

 

Powyzej zostaly poruszone jedynie podstawowe informacje, nalezy pamietac, ze kazda osoba zawsze rozpatrywana jest indywidualnie...... 

ZADZWON DO NAS: +31 (0) 645-848-604         LUB NAPISZ: ania@akra-diensten.nl

AKRA diensten

F. Bolstraat 8

5914 XN Venlo

Nederland

 

tel: +31 (0) 645 848 604 

e-mail: ania@akra-diensten.nl

www.akra-diensten.nl

 

 


 

Bank: RABO Bank

IBAN rek.nr: NL18RABO0158239032

BIC: RABONL2A

 

 
 
 
 

KvK nr: 60327006

BTW nr: NL249608819B01

 

 

 

 

bottom of page